http://fuc.ir/up2/1274400725.jpg

در اینجا به پای برخی از سخنان زیبا و تامل برانگیز امام عصر(عج) می‌نشینیم. گویا در محضر حضرتش نشسته و به فرمایشات ایشان گوش فرا می‌دهیم.

 

1. من مهدى و قائم الزمان هستم. من آن كسى هستم كه زمین را پر از عدل مى‏كنم، همانگونه كه پر از ستم شده است. زمین هرگز از حجت خالى نمى‏ماند و مردم در وقفه نمى‏مانند و این امانتى است كه جز به برادرانت از اهل حق مگو .(1)

 

2. من ذخیره خدا در زمین و انتقام گیرنده دشمنانش هستم.(2)

 

3. من آخرین وصى هستم كه خداوند بزرگ به وسیله من گرفتارى‏ها را از خاندان و شیعیانم دور مى‏گرداند.(3)

 

4. من هنگام قیام آنچنان قیام خواهم كرد كه بیعت هیچ یك از سركشان به گردنم نیست.(4)

 

5. كیفیت بهره‏بردارى مردم از من در زمان غیبت، همانند بهره‏بردارى آنان از خورشید است، هنگامى كه ابر خورشید را از دیدگان پنهان كند.(5)

 

6. وجود من براى اهل زمین موجب امان است، همانگونه كه ستارگان براى اهل آسمان‏ها موجب امان هستند.(6)

 

7. زمین هیچگاه خالى از حجت نیست، یا آن حجت آشكار است یا پنهان.(7)

 

8. هنگامى كه خدا به ما اجازه سخن گفتن بدهد، حق آشكار شود و باطل‏ نابود گردد.(8)

 

9. هر كس كه ما از او بیزارى جوییم، خدا و فرشتگان و پیامبران و اولیایش نیز از او بیزارى مى‏جویند.(9)

 

10. اما ظهور فرج، پس آن به اراده خدایى است كه یادش بزرگ است و هر كس(براى ظهور) وقت تعیین كند، دروغ گفته است.(10)

 

11. براى تعجیل فرج بسیار دعا كنید، زیرا همین موجب فرج و گشایش شماست.(11)

 

12. از آنچه برایتان سودى ندارد پرسش نكنید و خود را براى دانستن آنچه از شما نخواسته‏اند به زحمت نیندازید.(12)

 

13. فاطمه(علیهاالسلام) دختر پیامبر(صلی الله علیه و آله) براى من الگو است.

 

14. از خدا بترسید و تسلیم ما شوید و كارها را به ما بسپرید. پس بر ماست كه شما را از سرچشمه سیراب برگردانیم، همانگونه كه بردن شما به سوى سرچشمه به ‏وسیله ما بوده است و در پى آنچه از شما پوشیده شده است، نروید.(13)

 

15. از راه راست به راه چپ منحرف نشوید و مقصد خود را با دوستى ما بر اساس راهى كه روشن است، به طرف ما قرار دهید.(14)

 

16. هر فردى از شما باید به آنچه عمل كند كه به وسیله آن به دوستى ما تقرب جوید و از آنچه او را پست مى‏گرداند كه همانا ناخوش داشتن و خشم ماست، دورى نماید.(15)

 

17. ما از رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى نمى‏كنیم و یاد شما را از خاطر نمى‏بریم كه اگر جز این بود از هر سو گرفتارى بر شما فرود مى‏آمد و دشمنان، شما را از بین مى‏بردند، پس از خداى بزرگ بترسید.(16)

 

18. اگر محبت شما را نداشتیم و صلاحتان را نمى‏دیدیم ترحّم و شفقت بر شما نبود، گفت و گوى با شما را ترك مى‏كردیم.(17)

 

19. اموالى كه شما به ما مى‏رسانید، ما آنها را نمى‏پذیریم، مگر آن كه پاكیزه شوید. پس هر كس مى‏خواهد آنها را به ما برساند و هر كس مى‏خواهد نرساند، آنچه خدا به ما داده بهتر است از آنچه به شما داده است.(18)

 

20. از رحمت خدا دور است دور! كسى كه نماز مغرب را به اندازه‏اى به تأخیر بیندازد تا ستاره‏ها آشكار شوند. از رحمت خدا دور است دور! كسى كه نماز صبح را به اندازه‏اى تأخیر بیندازد، تا ستاره‏ها ناپدید شوند.(19)

 

21. هیچ چیز مانند نماز، بینى شیطان را به خاك نمى‏ساید. پس نماز بخوان و بینى شیطان را به خاك بساى.(20)

 

22. وقتى براى هیچ كس جایز نیست كه در مال دیگران بدون اجازه آنان تصرف كند، پس چگونه این كار در مال ما جایز مى‏شود؟(21)

 


 

پی‌نوشت‌ها:

 

1- اكمال الدین و اتمام النعمه، ص 445.

 

2- بحارالانوار، ج 52، ص 24.

 

3- اكمال الدین و اتمام النعمه، ص 441.

 

4- همان، ص 485.

 

5- همان، ص 485.

 

6- همان، ص 485.

 

7- همان، ص 511.

 

8- همان، ج 53، ص 196.

 

9- احتجاج، ج 2، ص 474.

 

10- اكمال الدین و اتمام النعمه، ص 484.

 

11- همان، ص 485.

 

12- بحارالانوار، ج 52، ص 892.

 

13- همان، ص 179.

 

14- همان، ص 179.

 

15- همان، ص 176.

 

16- همان، ص 175.

 

17- همان، ص 179.

 

18- اكمال الدین و اتمام النعمه، ص 484.

 

19- بحارالانوار، ج 53، ص 161.

 

20- همان، ج 51، ص 339.

 

21- اكمال الدین و اتمام النعمه، ص 521، (شاید اشاره به خمس و سهم امام باشد).

 

برگرفته از کتاب سپیده امید، سیدحسین اسحاقى نگاشته شده توسط Alireza Meybodi در پنج شنبه 30 اردیبهشت 1389  ساعت 05:45 ب.ظ
نظرات 0 | لینک مطلب امام جمعه موقت تهران آیت الله بهجت را رجلی الهی دانست و گفت :‌ ایشان بدنشان اینجا بود، اما قلب ایشان اصلا به این دنیا آشنا نشد و محرمیتی با این دنیا پیدا نکرد. جسمشان اینجا بود، اما مامور آن دنیا بود.

حجت الاسلام صدیقی در گفت وگو با وطن امروز درباره ابعاد شخصیتی آیت الله بهجت چنین می گوید :

• قبل از به دنیا آمدن آیت‌الله بهجت، پدر ایشان به بیماری سختی دچار شده و در زمان بیماری، صدایی می‌شنود و کسی به ایشان می‌گوید که محمدتقی در راه است. همین امر نشان می‌دهد که آیت‌الله محمدتقی بهجت ذخیرهًْ‌‌الله است و گوهر خاص و نایابی است که خداوند عطا کرد.

• مرحوم آقای بهجت قبل از 18 سالگی به درجه اجتهاد رسیدند.

• با یک واسطه از شیخ عباس قوچانی نقل می‌کنند که محضر استادمان میرزاعلی آقای قاضی بودیم، استاد فرمودند شیخ محمدتقی بهجت نامه‌ای نوشته و در این نامه مساله‌ای را سؤال کرده است. اگر کسی 3 روز روح را از بدن خارج کند حال که روح به بدن باز‌گردد آیا باید قضای نماز را به جای آورد؟ استاد بیان کردند که من مطمئن هستم این کار، کار خود شیخ محمدتقی بهجت است و ایشان سیر ملکوتی داشته است.

• ایشان در نماز، نماز نمی‌دید، بلکه خدا را می‌دید. وقتی نماز می‌خواند 3 روز بدنش خسته بود. عده‌ای می‌گفتند ما نگران نماز آقا بودیم و درخواست داشتیم که از نماز مستحبی خود کم کنند. یکی از مراجع قم بیان می‌کردند که آیت‌الله بهجت نقال نیست و هرچه می‌گوید جزو جانش است.

• در آن زمان که مبارزه با شاه باب نبود، جمعی آمده بودند خدمت مرحوم آیت‌الله بروجردی و اعلام آمادگی کرده بودند که اگر ایشان دستور دهند، حاضرند علیه شاه قیام کنند. آیت‌الله بروجردی از این امر استقبال نکرده بودند و اجازه چنین حرکتی را نداده بودند. بعدها در جمعی فرموده بودند «با فرض اینکه شاه از سلطنت خلع شد، چه کسی را می‌توانیم برای اداره مملکت معرفی کنیم.» لذا دلیل عدم حمایت ایشان از این حرکت، این احساس بود که شخصی برای جایگزینی شاه نداریم. مرحوم آقای بهجت همان زمان فرموده بودند «چرا نمی‌توان کسی را پیدا کرد؟ با توکل بر خدا و پس از شروع حرکت و سقوط شاه، شخص جایگزین او پیدا می‌شود» لذا در اوج عرفان و فقاهت مسائل سیاسی آن زمان را دقیقا رصد کرده و از حرکت‌های ضد شاه حمایت می‌کرد.

• آیت‌الله بهجت به علت علاقه وافری که به امام خمینی داشتند از ابتدای نهضت همراه ایشان بودند. متقابلا علاقه امام به آیت‌الله بهجت نیز فوق‌العاده بود. حضرت امام می‌گفتند که آقای بهجت صاحب موت اختیاری است و قدرت خلع دارد و می‌تواند روح را از بدن خودش خارج کند.

• اطرافیان امام (ره) مثل آقای مسعودی نقل می‌کردند، امام آن روزی که بنا بود به دیدار آیت‌الله بهجت بروند ذوق و شوقی وصف‌نشدنی داشتند و وقتی وارد اتاق محقر آقای بهجت ‌شدیم، امام با نگاهی که به ما ‌کردند، ‌فهمیدیم که ایشان دوست دارند خلوت بشود و 2 نفری با هم سخن بگویند و اینکه میان این عاشق و معشوق چه می‌گذشت، خود و خدایشان می‌دانند.

• مرحوم آقای بهجت در زمان بیماری حضرت امام، خیلی برای شفایشان دعا کردند، ایشان می‌فرمودند: «در حال تعقیبات نماز صبح بودم که مکاشفه‌ای برایم پیش آمد؛ امام با صورت نورانی و در حال تبسم از جلوی من رد شدند.

• ایشان مسیرشان و عادتشان این بود که در امور مدیریتی کشور دخالت نمی‌کردند که این خودش تقویت مدیریت کشور و رهبری بود. ولی دلسوزی و دعایشان را داشتند و در خلوت‌ها،‌ آنچه لازم خیرخواهی بود به آقایان می‌فرمودند.

• در جریان فتنه 18 تیر، آقازاده مقام معظم رهبری با مرحوم آقای بهجت دیداری داشتند که مرحوم آیت‌الله بروجردی هم در آن جلسه حضور داشتند. آیت‌الله بهجت به آقازاده رهبر انقلاب فرمودند، به پدر سلام برسانید و بگویید محکم در جای خودش بنشیند، دشمنان می‌خواهند پدر شما را از جایگاهش بلند و ضربه‌های سنگینی را به نظام وارد کنند.

• منبع موثقی از آیت‌الله بهجت نقل کردند که ایشان در خواب دیدند که حضرت امام زمان(عج) در مجلسی حضور داشتند،‌ علمای بزرگ اسلام هم در خدمت آقا امام زمان(عج) بودند،‌ آیت‌الله خامنه‌ای وارد شدند و امام زمان (عج) جلوی پای ایشان تمام قد بلند شدند و برای ایشان جایی برای نشستن باز کردند.

• در خواب یا مکاشفه‌ای ایشان خطری را نسبت به انقلاب پیش‌بینی کرده بودند و به مقام معظم رهبری پیغام دادند که خطری را نسبت به انقلاب پیش‌بینی کرده‌اند و توصیه صدقه و دعاهای خاص را به ایشان کردند و فرمودند، آنچه از من ساخته بود نیز انجام دادم.


 نگاشته شده توسط Alireza Meybodi در پنج شنبه 30 اردیبهشت 1389  ساعت 10:38 ق.ظ
نظرات 2 | لینک مطلبخدای من
گفتم: خدای من، دقایقی بود در زندگانیم که هوس می کردم سر سنگینم را که پر از دغدغه ی دیروز بود و هراس فردا، بر شانه های صبورت بگذارم، آرام برایت بگویم و بگریم، در آن لحظات شانه های تو کجا بود؟
گفت: عزیزتر از هر چه هست، تو نه تنها در آن لحظات دلتنگی، که در تمام لحظات بودنت برمن تکیه کرده بودی، من آنی خود را از تو دریغ نکرده ام که تو اینگونه هستی، من همچون عاشقی که به معشوق خویش می نگرد، با شوق تمام لحظات بودنت را به نظاره نشسته بودم.

گفتم: پس چرا راضی شدی من برای آن همه دلتنگی، اینگونه زار بگریم؟
گفت: عزیزتر از هر چه هست، اشک تنها قطره ای است که قبل از آنکه فرود آید عروج می کند، اشکهایت به من رسید و من یکی یکی بر زنگارهای روحت ریختم تا باز هم از جنس نور باشی و از حوالی آسمان، چرا که تنها اینگونه می شود تا همیشه شاد بود.

گفتم: آخر آن چه سنگ بزرگی بود که بر سر راهم گذاشته بودی؟
گفت: بارها صدایت کردم، آرام گفتم از این راه نرو که به جایی نمی رسی، تو هرگز گوش نکردی و آن سنگ بزرگ فریاد بلند من بود که عزیزتر از هر چه هست از این راه نرو که به ناکجاآباد هم نخواهی رسید.

گفتم: پس چرا آن همه درد در دلم انباشتی؟
گفت: روزیت دادم تا صدایم کنی، چیزی نگفتی، پناهت دادم تا صدایم کنی، چیزی نگفتی، بارها گل برایت فرستادم، کلامی نگفتی، می خواستم برایم بگویی و حرف بزنی. آخر تو بنده ی من بودی چاره ای نبود جز نزول درد که تنها اینگونه شد تو صدایم کردی.

گفتم: پس چرا همان بار اول که صدایت کردم درد را از دلم نراندی؟
گفت: اول بار که گفتی خدا آن چنان به شوق آمدم که حیفم آمد بار دگر خدای تو را نشنوم، تو باز گفتی خدا و من مشتاق تر برای شنیدن خدایی دیگر، من می دانستم تو بعد از علاج درد بر خدا گفتن اصرار نمی کنی وگرنه همان بار اول شفایت می دادم.

گفتم: مهربانترین خدا، دوست دارمت ...
گفت: عزیزتر از هر چه هست من دوست تر دارمت


 نگاشته شده توسط Alireza Meybodi در چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389  ساعت 11:46 ق.ظ
نظرات 1 | لینک مطلبhttp://www.jahannews.com/images/docs/000114/n00114645-b.jpg
 يك سال پيش همين روزها اتفاقات جالبي رخ داد كه مرور آن در شرايط فعلي خالي از لطف نيست.

نگاهی به حاشيه‌هاي سفر مير حسين به استان مازندران: 

موسوي: شعار من هم مرگ بر ضد ولايت فقيه است
[88.02.15]
* موسوي بدو ورود به گلزار شهداي ساري رفت كه با استقبال گروهي از مردم كه شعار مي‌داند، «صل علي محمد، بوي رجايي آمد»،« صل علي محمد بوي بهشتي آمد»،«صل علي محمد بوي صداقت آمد»،«دسته گل محمدي به شهر ما خوش آمدي» مواجه شد.

* موسوي در پاسخ به گروهي از دانشجويان كه شعار مرگ بر ضد ولايت فقيه سر مي‌دادند، گفت: مرگ بر ضد ولايت فقيه شعار من‌ است. 

*يكي از دانشجويان دفتر تحكيم وحدت طيف علامه از موسوي در اين خصوص كه جمهوري اسلامي ديكتاتوري است، موسوي پاسخ داد: از من نخواهيد با نظر شما موافق باشم، زيرا قصد ندارم از قانون عبور كنم كه اين پاسخ موسوي منجر به تشويق اكثريت حاضر در سالن شد.

*موسوي هنگامي كه در سخنراني خود در خصوص مسائل اقتصادي اسم از پرتقال برد، دانشجويان به نشانه اعتراض به ورود پرتقال هاي اسرائيلي شعار «مرگ براسرائيل» را در دانشگاه سر دادند.

* موسوي براي سخنراني در سالن جهان پهلوان حسيني ساري، براي اولين بار هنگام سخنراني كت خود را از تنش در آورد، كه موجب ابراز احساسات حاضرين شد.
لينك خبر


کروبی: نظارت بيگانگان در انتخابات محكوم است
[88.02.20] 

دبير كل حزب اعتماد ملي تاكيد كرد: ما خودمان در كشور انتخابات را برگزار مي‌كنيم و غربي ها حق دخالت ندارند.
وي با بيان اينكه خارجي ها نبايد در انتخابات ايران دخالت كنند، تاكيد كرد: دخالت و نظارت بيگانگان در انتخابات ايران محكوم است.
لينك خبر


موسوي: راه من از نهضت آزادي جداست / آن‌ها ولایت فقیه را قبول ندارند
[88.02.01]

كانديداي اصلاح‌طلب انتخابات رياست جمهوري دهم در خصوص نهضت آزادي گفت: به خاطر برخي نظريات آنها كه نهضت آزادي در خصوص ولايت فقيه دارند از همان اول راه من با آنها جدا بوده و اخباري كه در خصوص ديدار من با نهضت آزادي و جبهه ملي مطرح شده است، واقعيت ندارد. 
لينك خبر
در این رابطه:
[89.02.02]
موسوی در دیدار با ملی‌-مذهبی‌ها: هدف اصلی جنبش سبز تحول جامعه است.

نکته‌ی جالب: دیدار اخیر میرحسین موسوی با ملی‌مذهبی‌ها، درست یک سال پس از تکذیب آن در ایام رقابت‌های انتخاباتی صورت گرفت. 


میرحسین موسوی: بسیجی واقعی، معتقد به ولایت فقیه است
[88.02.14] 

میرحسین موسوی درجمع دانشجویان دانشگاه مازندران: «خودم را بسيجي مي‌دانم. بسيجي واقعي مدافع ناموس مردم است. بسيجي واقعي ديد ملي دارد، ‌به ولايت فقيه معتقد است ، به قانون اساسي هم پايبند است و از راي مردم حراست مي‌كند. من خاك پاي هستم.» لينك خبر


کروبی: شورای نگهبان اين دوره عملكرد بهتری داشت
[88.03.19]

مهدی کروبی با حضور در برنامه کارشناسی شبکه خبر سیما برای بینندگان این شبکه، در مورد برنامه‌های انتخاباتیش سخن گفت. وی ضمن تاکید بر لزوم افزایش شرکت مردم در انتخابات افزود: در خصوص شورای نگهبان باید بگویم که در این دوره خوش‌بینی من نسبت به قبل بیشتر شده است. 
لينك خبر 


میر حسین موسوی: با کسانی که نظام را قبول ندارند همکاری نخواهم کرد
[88.02.28] 

نخست وزیر کشورمان در دوران دفاع مقدس در پاسخ به سئوالی در خصوص دیدگاهش نسبت به اصلاح طلبان و نیروهای خارج از حاکمیت گفت: آنهایی که بیرون از نظام هستند شهروند نظامند و من به عنوان شهروند ایرانی با آنها روبرو می شوم ولی با کسانی که نظام را قبول ندارند همکاری نخواهم کرد. 
لينك خبر


پوسترهای آن روزها... | دو: رابطه‌ي نزدیک با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
یک‌سال پیش، همین روزها... سایت قلم‌نیوز متعلق به ستاد انتخاباتی مهندس موسوی، پوسترهایی با عنوان «تصاویر منتشر نشده از سید» منتشر کرد.

یکی از نکات جالب و مهم این پوسترهای تبلیغاتی، تعدد تصاویری است که در آن، میرحسین موسوی در کنار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیده می‌شود.

این روزها دیدن دوباره بعضی از این تصاویر، خالی از لطف نیست: 
  

  


کروبی: حكم حكومتي را قبول دارم و از دستورات رهبري اطاعت خواهم كرد
[88.02.07]

مهدی کروبی تصريح كرد: بنده در صورت پيروزي با مجلس هشتم تعامل سازنده اي را خواهم داشت و تعاملي كه به نفع منافع ملي كشور بوده و براي پيشرفت آن باشد را انجام خواهم داد.

اين كانديداي انتخابات رياست جمهوري دوره دهم در پاسخ به سوالي در خصوص حكم حكومتي از جانب رهبري انقلاب نيز خاطر نشان كرد:بنده حكم حكومتي را قبول دارم و از دستورات رهبري اطاعت كرده و خواهم كرد و هيچگاه در اين خصوص كه حكم حكومتي را قبول ندارم حرفي نزده ام.

دبير كل حزب اعتماد ملي ياد آور شد: با اينكه معتقدم مي‌توان قانون اساسي را اصلاح كرد اما در حال حاضر به قانون اساسي احترام مي گذارم و در صورت پيروزي قطعا قانون اساسي را اجرا خواهم كرد.
لينك خبر


مهندس موسوی: از راهبرد اصولگرایی اصلاح طلبانه رهبر معظم انقلاب دست بر نمی‌دارم
[88.02.20]

میرحسین موسوی رویکرد اصولگرایی با ویژگی اصلاح طلبی را یک استراتژی و راهبرد برای خود دانست و گفت: بنده از این شعاری که رهبر معظم انقلاب داده‌اند، دست بر نمی‌دارم. ما باید با اصلاح طلبی از سویی و اصولگرایی از دیگر سو همه گروهها را برای تفاهم قانع کنیم.

نخست وزیر کشور در دوران دفاع مقدس در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اراک، با استقبال از شعار "میزان حال فعلی افراد است" که در دست برخی از دانشجویان قرار داشت، گفت: این جمله کاملا صحیح است و بر این اساس ما باید ببینیم چه وعده‌هایی داده و اکنون کجا ایستاده‌ایم.


 نگاشته شده توسط Alireza Meybodi در چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389  ساعت 11:44 ق.ظ
نظرات 1 | لینک مطلب 
 
 
وال‌‌استريت ژورنال:
بيانيه تهران شكستي براي دولت اوباما بود

خبرگزاري فارس: يك روزنامه آمريكايي در گزارشي با اشاره به بيانيه تبادل سوخت هسته‌اي در نشست 3 جانبه تهران، برازيليا و آنكارا تأكيد كرد كه بيانيه روز گذشته تهران شكستي براي دولت آمريكا بود.


به گزارش فارس، روزنامه آمريكايي "وال‌‌استريت ژورنال " در گزارشي درباره بيانيه تهران در نشست 3 جانبه روز گذشته نوشت: توافقنامه ايران، تركيه و برزيل درباره تبادل سوخت هسته‌اي شكستي براي دولت "باراك اوباما " رئيس‌جمهور آمريكا است.
اين نشريه آمريكايي ادامه داد: مقامات ايران با امضاي توافقنامه روز گذشته درباره تبادل سوخت هسته‌اي نشان دادند كه در حال شكست ما هستند.
نويسنده اين مقاله تأكيد كرد: هنوز مشخص نيست كه دولت آمريكا چگونه به طور جدي به اين توافقنامه واكنش نشان خواهد داد.
وال‌استريت ژورنال تصريح كرد: با وجود اينكه دولت آمريكا به توافقنامه روز گذشته نشست تهران واكنش نشان داد، به هرحال ايران تا حدودي اين اطمينان را حاصل كرده است كه شوراي امنيت كه البته هم تركيه و هم برزيل در حال حاضر عضو آن هستند، دور ديگري از تحريم‌ها را تصويب نخواهد كرد.
اين نشريه آمريكايي در ادامه تصريح كرد: اين تحريم‌هاي جديد هرگز قرار نبود مؤثر باشند، اما در كمترين حالت با اين هدف بود كه ايران را منزوي كنند و يك اجماع جهاني عليه تلاش هسته‌اي ايران بوجود آورند. با اين وجود، در شرايط كنوني به نظر مي‌رسد كه دولت اوباما در اين زمينه (يعني اعمال تحريم‌ها) شكست خواهد خورد. دولت آمريكا در آزمون سياست خارجي شكست خورده است و كنترل روند امور را از دست داده است.
بنا بر اين گزارش، وزراي خارجه ايران، تركيه و برزيل اوايل روز گذشته بيانيه‌اي را به امضا رساندند كه بر اساس آن تهران اورانيوم با درصد غناي پائين خود را در تركيه نگهداري خواهد كرد تا در ازاي آن سوخت هسته‌اي مورد نياز براي راكتور هسته‌اي خود را دريافت كند.


 نگاشته شده توسط Alireza Meybodi در سه شنبه 28 اردیبهشت 1389  ساعت 08:13 ب.ظ
نظرات 1 | لینک مطلب
 • تعداد صفحات :11
 •    
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 • 7  
 • 8  
 • 9  
 • 10  
 • >  

POWERED BY RASEKHOON.NET